Záverečné kolo XI. ročníka literárnej súťaže Legere

12. decembra 2022 sa uskutočnilo tretie a zároveň posledné kolo XI. ročníka literárnej súťaže Legere pre stredné školy s vyučovacím jazykom maďarským.

V tomto ročníku súťaže, ktorá sa pravidelne koná pod taktovkou Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ UKF v Nitre, sa do centra pozornosti dostali spisovateľky.

V rámci súťaže mali tímy riešiť podobné úlohy, ako po minulé roky: najprv súťažiaci absolvovali písomný test,  po krátkej prestávke nasledovali „minipredstavenia“, ktoré zaujali porotu svojimi inovatívnymi, interaktívnymi a kreatívnymi nápadmi. Nechýbali klasické prezentácie ženskej literatúry v päťminútovom formáte, súťažiace tímy si však vymysleli aj úplne nové formy prezentácie vybranej témy, ako napr. video, zhudobnené básne, imaginárne rozhovory a dokonca súdne pojednávanie. Po týchto vystúpeniach bolo jasné, že porota bude mať ťažkú prácu.

V rámci súťaže sa konali aj sprievodné akcie, ako napr. interaktívna prednáška literárnej pedagogičky Katalin Vinczellér pre učiteľský doprovod a beseda za okrúhlym stolom so známymi maďarskými umelkyňami na Slovensku, dirigentkou speváckeho zboru FSŠ Mónikou Józsaovou, akad. maliarkou Ilonou Némethovou a herečkou Niki Lošonskou Dékányovou. Moderátorkou besedy bola jedna z organizátoriek súťaže, doc. Anikó N. Tóth.

Samozrejme, akokoľvek bola beseda zaujímavá, všetci súťažiaci netrpezlivo čakali na verdikt poroty. Na slávnostnom odovzdávaní cien hodnotili súťaž druhá organizátorka, doc. Gabriella Petres Csizmadia a v mene poroty prof. Krisztián Benyovszky. Víťazi, ako aj ostatní účastníci dostali cenné darčeky – knihy, aby mali čo čítať počas vianočných prázdnin.

Organizátormi súťaže boli: Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ UKF v Nitre, Občianske združenie Lászlóa A. Aranya a Literárne a umelecké združenie Bázis. Podujatie podporili Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Maďarská akademická rada na Slovensku a Spolok maďarských pedagógov na Slovensku.

Víťazné tímy v jednotlivých kategóriách:

Gymnáziá:

1. tím HÁROM TARKA MACSKA (Gymnázium Zoltána Kodálya s VJM v Galante)

2. tjm SCAVI (Základná škola a gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, Bratislava)

3. tím NAPSUGARAK (Gymnázium H. Selyeho s VJM, Komárno)

Súťaž minipredstavení:

Tím LADY EVA (Gymnázium Gy. Szondyho s VJM, Šahy)

Špeciálna cena:

Tím BÖLCSESSÉG ISTENNŐI (Súkromné gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, Dunajská Streda)

Kategória stredných odborných škôl:

1. tím EKOMÓKUSOK 2022 (Obchodná akadémia, Veľký Meder)

2. tím ÁLMODOZÓK (Pedagogická stredná škola, Senec)